Долучайтесь до соціальної ініціативи PROF1Group® "Підтримуй наші війська!"
Термобілизна. Як правильно обрати термобілизну.

Термобілизна. Як правильно обрати термобілизну.

# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Термобілизна. Як правильно обрати термобілизну.
Автор: Goodman
2020-12-15 13:52:28
Огляди
2

Історія питання, види й особливості правильного вибору термобілизни.

В цій статті поговоримо про важливий предмет гардеробу військових, мандрівників, любителів активного способу життя і просто людей, яким подобається почувати себе комфортно за будь якої погоди і пори року. Нажаль досі для багатьох тема термобілизни лишається незвіданою. Багато з тих, хто все ж користується нею, можуть користуватися неправильно, або ж мають низькоякісний продукт, через що не можуть повністю оцінити переваги базового шару одягу.

Нижче ми напишемо про історію виникнення, основні типи, їх особливості, а також про те, як правильно обирати термобілизну для тих чи інших умов. Для багатьох людей буде новиною те, що термобілизна буває не лише зимового використання, і те, що влітку вона буде не менш практичною, хоч і виконуватиме дещо інші функції, підвищуючи ефективність організму. Також ви дізнаєтеся про те, що в Україні є компанія, яка виробляє високоякісну термобілизну з топових матеріалів, яка високо оцінена як в Україні, так і далеко за її межами.

Екскурс в історію

Перші спроби.

Першою серійною білизною можна вважати Римську туніку. Це був перший масовий прототип стародавньої термобілизни, поверх якої воїни одягали бойові обладунки. Основним матеріалом для виготовлення була бавовна, це дуже гідрофобний матеріал (швидко поглинає вологу та розподіляє її поверхнею, що пришвидшує висихання). Ця нехитра "технологічність" робила її незамінною серед римських легіонерів. При високій фізичній активності тіло людини виділяє велику кількість вологи, скопичення і нерівномірний розподіл без висихання негативно впливає на боєздатність солдатів. Це могло призвести до натирання, мозолів, розвитку інфекцій, запахи тощо. Впровадження римської туніки вирішило питання терморегуляції на рівні десятків і сотень тисяч бійців від західної Європи до східної Сахари, однієї з найвеличніших армій в офіційній історії.

Прообраз сучасної термобілизни - римська туніка, історична реконструкція

XVII-XVIII століття.

Починаючи з 17-18 ст. більшість армій світу почали комплектуватися спеціально виготовленими сорочками та кальсонами. Основною їх відмінністю був вільний крій, універсальний розмір, облягаючими їх робити не можна було – через погану еластичність текстильні вироби рвались, матеріал – бавовна, рідше шерсть. Функціональність цих виробів була та ж сама, що і у римської туніки, з чого можна зробити висновок, що за такий довгий проміжок часу в цій галузі мало що змінилося.

Індустріалізація.

В такому стані термобілизна проіснувала приблизно до кінця 19-го – початку 20-го ст. Десь саме в цей час в США почали виготовляти прототип сучасної термобілизни з трикотажу. В літньому варіанті основою був трикотаж з бавовни, висока гідрофобність якого підвищувала функціональність такої білизни. З товстішого трикотажу (бавовна або суміш бавовни з шерстю) виготовляли реглани і кальсони для зимового використання. Такі вироби також добре виводили вологу, але при цьому добре зберігали тепло, виводячи його надлишок. Завдяки трикотажній структурі ці вироби краще облягали тіло і не рвались від час експлуатації в порівнянні з текстилем.

Натільна білизна кінця 19-го століття.

Натільна білизна кінця 19-го століття, переправа через річку, моряки в білизні, білизна сушиться після прання

Оцінюючи високу функціональність й технологічність цього виду білизни, в період Другої світової війни американські військові, та багато збройних формувань інших армій починають забезпечуватися саме трикотажними видами натільного.

Ситуація в Радянському союзі.

Піхотні частини в СССР комплектувалися так званою "бєлугою" – бавовняні реглани та кальсони вільного крою з текстильної тканини. Трикотажними виробами комплектувався лише офіцерський склад. Десантні та військово-морські частини комплектувалися трикотажним регланом, так звана "тільняшка". Ці вироби були прерогативою СССР, в інших країнах ними користувалися рідко

Тельняшка, десантники ВДВ з АК, блакитні берети

Друга світова війна.

В процесі успішної експуатації в період Другої світової війни трикотаж став більш популярним, що повпливало на його поширення і застосування по її закінченні. Виробники експериментували з матеріалами (шерстю та бавовною), щільністю та кроєм. В пряжу починають додавати популярний в той час синтетичний матеріал – віскозу, що підвищує гідрофобність і зносостійкість, але зменшує вагу. В елітних військових підрозділах Німеччини та Великобританії, а пізніше і США у комплектуванні військовослужбовців було два види спідньої білизни – літній та зимовий варіанти. Літні традиційно робили з бавовни через її гідрофобність, зимові – з шерсті, яка добре виводила вологу, до того ж мала хороші терморегуляційні властивості.

Науково-технічна революція.

Традиційно для більшості сфер життя, технологічний прорив і в цій сфері відбувся в період освоєння синтетичних матеріалів, який припадає на 50-60-ті роки 20-го століття. Саме в цей час в трикотажну пряжу почанають додавати синтетичні матеріали, які покращують властивості, практичність і функціональність виробів. Серед них: нейлон, поліестер, акрил, віскоза, спандекс та інші. 

Синтетичні матеріали мають меншу вагу, кращі терморегуляційні властивості, вентиляцію, потовідведення, а також є більш стійкими в агресивному середовищі, яке створює піт. Додавання елестану робить вироби більш прилягаючими до тіла, також це попереджає утворення складок і натирання. Експерименти з синтетичними матеріалами призвели до того, що на сьогоднішній день термобілизна з синтетичних матеріалів майже витіснила шерсть та бавовну.

В той же час в СССР до кінця вісімдесятих, тобто майже до його розпаду, використовували шерсть і бавовну з додаванням віскози. 

Натільна білизна радянської армії, білуга

Ще одним проривом в виготовленні термобілизни і взагалі утеплюючих шарів одягу було винайдення й впровадження матеріалу під назвою фліс. Його винайшли на одному з підрозділів компанії Polartec в 1979 році. З того часу і до сьогодні компанія Polartec є провідним виробником синтетичних утеплюючих матеріалів.

Сучасність

Основні види.

Існує багато видів і структур матеріалів, розподілу щільності й покрою термобілизни. Головним чином це залежить від виробника та конструкторів, які намагаючись зробити свої вироби більш технологічними, експериментуть з цими параметрами. Нижче ми опишемо три найпопулярніші технології та їх особливості: Polartec Delta і Power Grid (розроблені компанією Polartec) і Coolmax, що активно застосовуються у виробництві термобілизни по всьому світу, в тому числі й в Україні. 

Polartec Delta.

  • Склад – поліестер або поліамід, ліоцел, еластан.
  • Застосування – легкий спортивний одяг, літня термобілизна, одяг для тренувань.
  • Функції – виведення вологи на поверхню, швидке висихання, терморегуляція.
  • Технологічність – волокна гідрофобних матеріалів, котрі щільно прилягають до тіла швидко виводять вологу, швидко сохнуть, при цьому частково блокуючи виведення вологи, створюючи природне охолодження.

Фліс Polartec Delta, високотехнологічний матеріал для легкого спортивного одягу, професійних атлетів, мандрівників та військових, термобілизни, терморегуляції, швидкого висихання

Coolmax. Поліестер, часто з додаванням Lycra.

  • Склад: поліестер, еластан (Lycra).
  • Застосування – легкий спортивний одяг, одяг для тренувань, велосипедистів, атлетів тощо.
  • Функції – маючи високі показники гідрофобності й терморегуляції, набув широкого застосування у сфері спорту та серед військових.
  • Технологічність – поліестрові волокна, маючи унікальну структуру (не круглий розріз, а чотирьохканальні капіляри), є ще тоншими та забезпечує більшу площу прилягання матеріалу до тіла, покращуючи виведення вологи й терморегуляцію. В поєднанні з матеріалом «Lycra» забезпечує більше прилягання, що підвищує ефективність.

CoolMax®, високотехнологічний матеріал для легкого спортивного одягу, професійних атлетів, мандрівників та військових, термобілизни, терморегуляції, швидкого висихання

Power Grid.

  • Склад – поліестер або поліамід, елестан. 
  • Застосування – товстіший спортивний одяг, термобілизна зимового, демісезонного застосування чи для статичної діяльності (залежить від щільності).
  • Функції – збереження тепла, виведення вологи й надлишкового тепла на поверхню, висихання.
  • Технологічність – матеріал сітчастої структури, має хороші гідрофобні й паропроникаючі показники в тонших місцях для виведення вологи й зайвого тепла, а завдяки потовщеним частинам, в той же час добре зберігає тепло.

Polartec Power Grid, високотехнологічний матеріал, для виробництва спортивного й військового одягу, термобілизни для холодних екстримальних умов

Часто можна побачити вироби у яких конструкція поділена зонально за допомогою використання матеріалів різної щільності. Так, в місцях більшого потовиділення менша щільність для кращої вентиляції, в менш рухливих частинах – більша щільність.

Також у багатьох арміях світу військові комплектуються спеціальним одягом за уніфікованим протоколом. Найвідомішим з таких є протокол армії США «ECWCS» – Extended Cold Weather Clothing System (розширена система одягу для холодної погоди). Ця система передбачає 7 шарів високотехнологічного одягу, які в різному компонуванні використовуються в будь-яких погодних умовах від +5 до -40 градусів по Цельсію.

ECWCS - Extended Cold Weather Clothing System, система високотехнологічного одягу для військових, складається з семи шарів, які забезпечують максимально можливий комфорт за будь-яких погодних умов від +5 до -40 градусі по Цельсію

Більшість армій світу будь-який вид спорядження затверджують спеціальним відомством в тому числі й термобілизну. Таке спорядження має відповідати багатьом параметрам: зносостійкість, надійність, терморегуляція, потовідведення, маскування в УФ-спектрі (NIR) тощо.

Обирайте правильно!

Як і при виборі будь-якого іншого спорядження – в першу чергу треба вирішити для яких цілей вам потрібна термобілизна, в деяких випадках потрібно два види, тому що універсальних типів такого одягу не існує.

Графічний малюнок: мандрівник, туристичне спорядження, ліс, озеро, гори

Для жаркого клімату важливі показники вологовідведення й висихання. Тут використовуються вироби, зроблені за технологією Polartec Delta, Coolmax, щільністю 120-200 гр./м.кв.

Для холодного клімату, важливим показником є збереження тепла, хоч показники вологовідведення і висихання теж дуже важливі. При накопиченні вологи окрім проблем з потом, ви будете мати мокрий одяг, що пришвидшує процес гіпотермії. В таких випадках рукомендуємо використовувати вироби, виготовлені з матеріалів Power Grid (Polartec), щільністю вже 200-280 гр./м.кв.

В демісезонних умовах використовують термобілизну з додаванням мериносової шерсті або поліаміду й еластану, що робить його більш обтягуючим. Для статичних видів діяльності ті ж самі матеріали, але більшої щільності через невисоку активність організму.

Високотехнологічна термобілизна P1G® Base Level 2, для атлетів, військових, мандрівників

Окремим видом є вогнетривка термобілизна, яка має негорючі властивості й не втрачає своєї технологічності в умовах високих температур. Цими виробами здебільшого користуються військові та пожежники в силу специфіки своєї зайнятості. Провідним виробником такого одягу є Polartec, всі вироби цього призначення позначаються індексом FR - Flame Resistant (Вогнестійкий).

Звертайте увагу на шви! Якісні вироби шиють за технологією Flatlock це плаский шов, з обрізнаною кронкою, який тягнеться разом з тканиною, попереджаючи розрив і натирання.

Важливою частиною базового шару є труси. Досвідчені військові й туристи рекомендують користуватися довгими трусами. При активній діяльності та виділенні поту короткі труси можуть скручуватися, утворювати складки й натирати, що матиме неприємні наслідки. 

При виборі термобілизни особливу увагу звертайте на фірму-виробника. Найкраще – купувати в магазині у відомого виробника спортивного або військового одягу. Як правило такі виробники шиють надійний одяг з високоякісних матеріалів за міжнародними стандартами, дають гарантію на виріб, роками напрацьовують базу клієнтів. Такі вироби будуть надійними помічниками у вашій роботі чи подорожі, або і в повсякденному житті, при правильному догляді вони прослужать вам довгий час і залишать лише приємні враження. 

Подорож взимку на природі, в лісі, взуття Lowa®, високотехнологічний одяг для туристів і військових, одяг та спорядження від P1G®. Надувний коврик і спальний мішок Klymit®

Зараз часто можна зустріти на ринку, в інтернеті й навіть в магазинах підробки відомих брендів. Зазвичай вони в кілька разів дешевші за брендовий товар, хоча продавці можуть цей факт приховувати, а більшість людей не зможе відрізнити якісний товар від контрафакту. Для здешевлення таких речей, в пошиві використовується низькоякісний поліестер і нитки.

Головне – при покупці таких виробів, окрім поганих технічних показників, можна отримати більші проблеми – при обробці дешевого поліестеру використовують формальдегіди, які викликають різноманітні шкірні й онкологічні захворювання, тому ще раз наголошуємо – якісний товар треба купувати в брендових магазинах або на їх інтернет-ресурсах.

Алексей
Дякую за цікавий матеріал!
2021-10-08 12:08:40

схожі статті

Види трекінгових шкарпеток. Як правильно обрати трекінгові шкарпетки.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Види трекінгового взуття. Як підібрати трекингове взуття під ваші завдання.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Види рюкзаків. Як обрати рюкзак.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
PROF1Group®. 20 років успіху.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
2020-11-30 11:41:21
Балістичні маски й окуляри та що треба про них знати.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Види тактичних штанів. Як правильно обрати тактичні штани.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
“Для тих, хто б’ється за Україну!-2“
# Акції
Новий бренд в мережі PROF1Group® - North American Rescue®!
# Армія України
# Війскове спорядження
Добірка товарів з відгуків клієнтів
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Утеплюйся флісом разом з P1G®!
# Армія України
# Сучасні технології
# Війсковий одяг
2024-02-07 15:10:32
Соціальна ініціатива PROF1Group® "Підтримуй наші війська!"
# Акції
# Армія України
Каталоги бренду 5.11 Tactical®. Новинки в наявності!
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження