Долучайтесь до соціальної ініціативи PROF1Group® "Підтримуй наші війська!"
Балістичні маски й окуляри та що треба про них знати.

Балістичні маски й окуляри та що треба про них знати.

# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Балістичні маски й окуляри та що треба про них знати.
Автор: Goodman
2021-01-20 17:23:41
Огляди
1

Балістичні майки й окуляри.

З найдавніших часів людство хвилювало питання зору. Сюди можна включити проблеми з очима, як патологічні, так і фізіологічні, яскраве сонячне світло, зовнішні чинники у вигляді потрапляння сторонніх предметів, і звичайно ж, найбільш актуальним це питання завжди було для військових. Логічно - очі є найбільш вразливим органом людського організму, людина, що має проблеми з очима стає менш функціональною. Часто такі проблеми приводили до безповоротних втрат в рядах багатьох армій світу, інвалідності серед цивільних. Так само довго людей цікавило вирішення практичної захисту органів зору, яке б не обмежувало функціональності.

У цій статті розглянемо тему сучасних захисних масок та окулярів, історію створення, їх функціональні можливості. Також розповімо про сучасний ринок балістичних засобів захисту очей в загальному, традиційно опишемо правила вибору й користування саме цим видом спорядження.

Від перших лінз до високотехнологічного пластика.

Стародавня Греція, Месопотамія, Сирія.

За твердженнями вчених, перші лінзи, як оптичний прилад використовували вже в 5-му ст. до н.е. в Стародавній Греції та на Близькому Сході. Вони були популярні як оптичний прилад, але для захисту очей ще не використовувалися. З метою захисту органів зору виготовляли шоломи особливої ​​конструкції, в них робили невеликі щілини в районі очей, значно знижуючи можливості огляду, хоч і підвищуючи захист. Цими способами захисту користувалися у всіх арміях світу, де воїни могли собі дозволити обладунки такого типу, змінювалися лише матеріали й форма обладунків, в залежності від регіонів і армій.

Високе середньовіччя.

Прообрази того, що ми тепер називаємо окулярами почали робити вже в Середньовіччі - 11-13 ст. Їх виготовляли зі скла, прозорого кварцу або гірського кришталю, які штучно затемнювали. Через дороговизну матеріалів і технологій, очевидно, що такі вироби могли собі дозволити далеко не всі.

Технологічний розвиток 17-18 ст.

Більшого поширення набрали пенсне й лорнети з діоптричними лінзами в кінці 17 - початку 18-го ст., Пізніше в їх конструкцію додаються дужки. У цей період на флоті вже широко використовуються підзорні труби, Галілео Галілей і Кеплер будують свої телескопи для дослідження небесних тіл. Але це дещо інша історія, а поки поговоримо про інше.

Наполеон Бонапарт і Велика Армія.

Першою армією, яка використовувала окуляри як штатну комплектацію військових, була Велика Армія Наполеона Бонапарта під час Єгипетської кампанії 1798-1801 рр. Для комфортної діяльності військових, які ніколи не були в пустелі й не мали досвіду бойових дій в Північній Африці, потрібні були засоби захисту очей більш ефективні ніж прорізи в шоломах. Це були затемнені окуляри зі скла, які добре захищали від сонця, також були ефективними в піщану бурю, хоча в цілому Єгипетський похід і зазнав поразки. Після цього мода на окуляри в Європі стала ширше, а рівень технічного розвитку зробив їх більш дешевими й поширеними.

Науково-технічна революцій 20 століття!

Широке застосування моторизованої, а пізніше і авіаційної техніки в різних арміях світу. Специфіка роботи мотоциклістів і авіаторів в перших серійних літаках з відкритою кабіною вимагали спеціальних окулярів, які б щільно прилягали до облицця й унеможливлювали б попадання сторонніх предметів і вітру в очі на високій швидкості.

Також початок 20 століття ознаменований великою кількістю мандрівників і дослідників Арктики й Антарктиди. Раніше в таких випадках північні народи користувалися масками для особи з вузькими прорізами, які захищали від вітру, морозу й ультрафіолету. Для потреб мандрівників такі вироби не годилися - в силу генетичних особливостей аборигени були краще пристосовані до арктичних умов і таких масок їм було достатньо. Дослідникам з півдня були потрібні більш технологічні вироби - крім снігу й морозу, небезпечною була офтальмія (сніг добре відбиває УФ-промені, які викликають опік рогівки й кон'юнктиви), вона приводила до тимчасової сліпоти, а в екстремальних умовах і до фатальних наслідків. Для потреб дослідників, а в період Першої світової війни і для військових, які ведуть бойові дії в Арктиці або в гірських умовах, створювалися окуляри й захисні маски з затемненим склом для зменшення негативного впливу погодних умов на очі.

У період Першої світової війни моторизовані та авіаційні підрозділи армій Великобританії, США, Франції, Австро-Угорщини та Російської імперії починають комплектуватися першими штатними захисними масками. Основою їх було скло, металева оправа, часто з шкіряними елементами.

Міжвоєнний період та Друга світова війна внесли багато коректив в подальшу розробку захисних масок та окулярів. Кокпіти винищувачів почали робити закритими, але потреба в захисних окулярах все ще пояснювалася поліпшенням видимості при яскравому сонячному світлі й можливістю катапультації.

Технологічний прорив в сфері сонцезахисних окулярів здійснила американська компанія Ray-Ban. В кінці 30-х років цією компанією було створено легендарну модель окулярів у формі краплі - Окуляри авіаторів. Особливістю їх конструкції була краплевидная форма лінзи великого розміру, металева оправа й затемнене (сіре, коричневе, зелене) або дзеркальне (із зовнішнього боку) мінеральне скло та дещо опукла форма, щоб не пропускати сонячне світло з усіх боків. Спочатку пілоти мало оцінили ефективність таких окулярів - вважалося, що вони заважали бачити показання приладів і зустрічні літаки. Однак в період Другої світової війни оцінюючи їх практичність, більшість пілотів BBC США користувалися цими окулярами, які крім своєї технологічності мали також єлегантий і респектабельний вигляд.

Популярнішими стають бойові дії в Арктиці й високогір'ях. Найвідоміші з окулярів цього періоду - Едельвейс, якими комплектувалися гірські підрозділи Вермахту. Також виготовляються спеціальні маски для моторизованих підрозділів.

Після закінчення Другої світової війни США починають відмовлятися від застосування скла у виробництві захисних окулярів - не дивлячись на свої захисні властивості вони все ж були небезпечними для органів зору - при попаданні в них сторонніх предметів на великій швидкості: уламки, каміння тощо. Альтернативним матеріалом, який за властивостями не поступалася склу та при цьому не розбивався, завдаючи травм очам, був синтетичний полімер - фіберглас. З початку 50-х років подібні моделі стають штатними в механізованих і моторизованих частинах США, в наступне десятиліття ця тенденція стає популярною у їхніх європейських колег.

Науково-технічна революція.

Кінець п'ятдесятих - 60-ті роки ознаменувалися технологічним проривом практично у всіх сферах людського життя. Технічний прогрес не обійшов стороною і галузь окулярів. В середині 60-х років 20-го століття в США винайдено полімер, який і сьогодні є по істині революційним у сфері виробництва захисних окулярів військового призначення - Полікарбонат. У наступні десятиліття цей матеріал стає настільки популярним, що й на цивільному ринку в значній мірі витісняє вироби зі скла. Виробники починають експериментувати з формою окулярів, різними типами оправ, кольорами лінз, видами напилення, з'являються лінзи з УФ-фільтром.

З огляду на велику кількість санітарних і бойових втрат під час війни в Перській затоці в 90-х роках, викликаних пошкодженням органів зору, в США починають експерименти зі створення перших балістичних окулярів та масок. Вже на початку 2000-х компанія ESS (Eyes Safety System) поставляє на забезпечення підрозділам морської піхоти США першу партію балістичних окулярів ESS Eye. Користувачів вразили технологічність, практичність і функціональність цих окулярів. З тих пір і до цього дня компанія ESS є провідним лідером у виробництві балістичних масок та окулярів військового апризначення. До того ж це єдиний авторизований постачальник балістичних масок та окулярів для Морської піхоти США, і провідний постачальник інших віділів Міноборони США.

В цьому ж році в США створюється і підлягає ратифікації перший протокол, який до цих пір регламентує прийняття на забезпечення різноманітного захисного спорядження й засобів захисту очей в тому числі - STANAG 2920. Виправдано високі вимоги цього стандарту зробили його дуже популярним, пізніше він став міжнародним, сьогодні саме цей стандарт регламентує вимоги до балістичних показниками спорядження й техніки країн НАТО. Ці армії забезпечуються продукцією компаній: ESS, Oakley (згодом викупили ESS), Swiss Eye, Bole тощо.

Наступним етапом у розвитку засобів захисту органів зору була розширена комплектація захисних масок та окулярів, так окуляри ESS Eye поставлялися в комплектації з трьома лінзами: чорна (затемнена), для використання при яскравому денному світлі, має захист від УФ-випромінювання; жовта - покращує видимість в умовах середнього освітлення; прозора - для виконання бойових завдань в темний час доби.

Далі цікавіше! Форма штатних захисних масок більшості виробників не була уніфікована для використання в комплекті з шоломом, що викликало незручності в процесі експлуатації. Поширеною була проблема використання захисних масок та окулярів в поєднанні з пристроями ПНВ (прилад нічного бачення). Компанія ESS першою почала вирішувати й ці проблеми - в подальшому всі маски й окуляри, які випускаються під цим брендом можуть без проблем використовуватися в комплектації з шоломами, приладами ПНВ, тепловізорами й іншими обвісами захисних шоломів військових.

2009 рік - з'являється легендарна модель балістичних окулярів ESS Crossbow. До кінця 2010 року весь корпус морської піхоти США укомплектований саме цими засобами індивідуального захисту, в подальшому ці вироби приймають на забезпечення різні підрозділи армії США, в багатьох вони до сих пір стоять на забезпеченні. Ці окуляри стали дійсно легендарними, їх застосовували в більшості гарячих точок планети, вони показували феноменальні результати - так на різних інтернет-ресурсах можна знайти аматорські відео, де в польових умовах (не підтверджено експериментально, не рекомендуємо повторювати) окуляри ESS Crossbow витримують пряме попадання кулі автоматичної зброї типу AR-15. Також в цей же час розширюється перелік масок та окулярів інших відомих виробників, які приймаються на забезпечення різними арміями світу, в тому числі нові моделі ESS.

Ситуація в Україні.

У зв'язку з тим, що в Україні немає спеціальних балістичних лабораторій з відповідним рівнем акредитації, силові відомства й ЗСУ користуються протоколами балістичного захисту НАТО. Високі вимоги цих протоколів регламентуються даними відомчих лабораторій та високим рівнем міжнародної акредитації. Так, в 2015 році під тиском розробників-консультантів, Міноборони гармонізує протокол НАТО STANAG 2920. Після цього в норми 3абезпечення 3СУ та інших підрозділів були включені балістичні маски й окуляри. Вже на початку 2016 року було проведено закупівлі та військовослужбовці 3СУ, Нацгвардії та інші почали забезпечуватися такими засобами індивідуального захисту.

Сучасні тенденції.

Всі сучасні лінзи в балістичних масках і окулярах виготовляються полікарбонату - полімер, який витримує великі навантаження, повністю прозорий, еластичний. Його основне завдання - зупиняти сторонні частинки, що летять з високою швидкістю (в основному уламки). Також окуляри повинні захищати від піску, бруду, УФ-випромінювань тощо. Саме маски крім перерахованого вище, добре захищають верхню частину обличчя в цілому, через велику площу.

Сучасний ринок пропонує велику кількість якісних товарів, виробники експериментуючи з різними показниками, роблять вироби більш функціональними. Надлегкі еластичні нейлонові оправи та їх різноманітна форма, технологічність захисних елементів, особливості комплектацій: компоновка з іншими видами спорядження (навушники, ПНВ, тепловізор, фіксація маски на шоломі і т.д.), активна й пасивна вентиляція, щоб запобігти потінню лінзи. Також в зв'язку з тим, що багато військовослужбовців мають патологічні проблеми з зором і змушені користуватися діоптричними окулярами, виробники пропонують окремі комплектації захисних масок, які можна компонувати з діоптричними окулярами й лінзами.

Існує спеціальний тип балістичних очок - тактичні. Вони мають менші габарити ніж військові, їх використовують спецпідрозділи, поліція, охоронні компанії для роботи в міських цивільних умовах, щоб не привертати увагу. Ці окуляри також мають балістичний захист, захищають користувача від фрагментарних частин, сонячних променів, але мають цивільний вигляд. Дані моделі стали настільки популярними, що їх допустили до використання в якості захисних балістичний військових окулярів. Через це вони отримали широке використання серед військових, охоронців, поліції та цивільних на полюванні, полігоні й просто в повсякденному житті. Так в динамічних стрілецьких дисциплінах не можна перебувати на полігоні без захисних балістичних окулярів - багатьом тисячам спортсменів окуляри врятували очі від куль, рикошетів, шрапнелі, гільз тощо. У багатьох країнах не можна полювати з дробовими зарядами без застосування балістичних окулярів.

Що є важливим при виборі елементів захисту органів зору. Звертаємо увагу на технічні характеристики. Сучасний ринок пропонує багато підробок брендових і ноунейм китайських виробів. Такі товари мають відмінні ціни, здається що можна заощадити, але економити на очах не можна! Проблема цих окулярів не лише в балістичних показниках, тут також важливо, як лінза діє на органи зору. Важлива не тільки товщина лінзи, але й кут заломлення світла, що діє на очі й на картинку. Невідповідна товщина, структура, неякісне напилення спотворює реальну картинку, це негативно впливає на зір. В даному випадку очі будуть сприймати, а мозок обробляти неправильну інформацію, через що обидва будуть напружуватися більше звичайного. Користуючись довгий час низькоякісними очками може боліти голова й погіршуватися зір.

Відомі бренди при розробці окулярів і масок тестують свої вироби за стандартами НАТО й США на проникаючу здатність осколків - не плутати з кулями, - вони по-різному діють на захист (швидкість, кут, розмір і т.д.). Також польові, лабораторні й тести на ютубі - абсолютно різні речі. Найважливішим показником такого захисту є відповідність раніше згаданому стандарту STANAG 2920.

Процедура випробувань за цим стандартом визначає балістичну кордон V-50 і V-100 (проникнення фрагментарних частин на 50% і на 100% крізь балістичну захист) для матеріалу захисту, в даному випадку очей. Існують лабораторії з високим рівнем акредитації, які тестують всі вироби відповідно до вимог вищевказаних стандартів. Тестування проводиться за допомогою спеціального пристрою - імітатора осколків, тут же створюються умови, що відповідають умовам реального бойового застосування. Так, в лабораторних умовах враховуються і контролюються балістичні показники: температура, тиск, вітер, вологість повітря, швидкість і розміри осколків, кут під яким вони потрапляють в захист.

Важливі тести по інтенсивності дії різних світлових спектрів на зір людини. У той же час неякісні вироби невідомого походження не тестує ніхто. На жаль в Україні на сьогодні також немає органу, який регулює якість захисних засобів українських військових, навіть незважаючи на те, що номінально ці вироби регулюються протоколом STANAG 2920.

Рекомендації.

Звертайте увагу на фірму-виробника, вимагайте підтвердження оригінальності й не ведіться на дешеві й красиві моделі невідомого походження. Окуляри бувають різних форм - у людей різна форма облицця, незважаючи на те, що окуляри й маски регулюються під розміри й форму голови, все ж перед покупкою треба приміряти товар.

Такі вироби краще купувати в фірмовому магазині й ні в якому разі не на стихійному ринку або в випадкових бутиках. Більшість недобросовісних виробників і продавців користуючись тим, що більшість людей на перший погляд не зможуть відрізнити оригінальний товар від контрафакту, продають підробки, тому ще раз підкреслюємо - вимагайте сертифікатів якості їх мають тільки продавці брендових товарів! Звертаємо вашу увагу на те, що компанія PROF1Group є ексклюзивним дистриб'ютором компанії ESS в Україні, імпортує високоякісні балістичні маски й окуляри, а також має відповідні сертифікати якості, що підтверджують це.

Попередньо подумайте про умови застосування - так легше підібрати окуляри для ваших завдань. Часто окуляри й маски мають змінні лінзи, але це залежить від комплектації того чи іншого товару, вище ми писали про те, що прозорі лінзи краще використовувати вночі; жовті і різні яскраві кольори - в умовах поганої видимості, туману; чорні, димчасті і т.п. - для яскравого сонця. Також, менш використовуваними, але не менше ефективними є лінзи Brobze (бронзова) і Copper (мідна), з відповідним забарвленням, для різних спектрів та умов погіршеної видимості й пасмурної погоди.

Існують універсальні лінзи для військових, які користуються прицілами - такі лінзи повністю обрізають УФ-випромінювання. Високотехнологічної і дуже практичною є розробка фотохромної лінзи, яка змінює колір залежно від освітлення. Якщо УФ-випромінювання відсутні, така лінза стає прозорою. Такий винахід дозволяє не змінювати лінзи в окулярах незалежно від освітлення як днем, так і вночі. Незважаючи на це, такі лінзи мають свої недоліки - вони неефективні в автомобілі через те, що в лобовому склі вже є УФ-фільтр, також вони повільно змінюють колір при високих і низьких температурах. Через високотехнологічність окуляри з такими лінзами коштують в рази дорожче звичайних.

Догляд!

Полікарбонат - еластичний, міцний, але м'який матеріал, який легко можна подряпати, якщо не носите окуляри на обличчі - відразу ховайте їх в футляр для захисту. Також не рекомендується протирати в польових умовах, через мікрочастиноки, які можуть утворювати мікроподряпини, краще мийте під проточною водою зі спінюючими речовинеами й протирайте сухою серветкою. У разі якщо все ж подряпали - брендові виробники продають додаткові лінзи. 

Як бачимо - сьогодні окуляри це не лише модний аксесуар, разом з тим це ще й засіб захисту очей як у військових, так і серед цивільних. Підкреслюємо - вибір окулярів залишається за Вами, але ми рекомендуємо не заощаджувати на балістичних окулярах, які в критичній ситуації врятують ваш зір і здоров'я.

Алексей
Дякую за цікаву інформацію!
2021-10-12 09:29:37

схожі статті

Види трекінгових шкарпеток. Як правильно обрати трекінгові шкарпетки.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Види трекінгового взуття. Як підібрати трекингове взуття під ваші завдання.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Види рюкзаків. Як обрати рюкзак.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
PROF1Group®. 20 років успіху.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
2020-11-30 11:41:21
Термобілизна. Як правильно обрати термобілизну.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Види тактичних штанів. Як правильно обрати тактичні штани.
# Армія України
# Історичні факти
# Сучасні технології
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
“Для тих, хто б’ється за Україну!-2“
# Акції
Новий бренд в мережі PROF1Group® - North American Rescue®!
# Армія України
# Війскове спорядження
Добірка товарів з відгуків клієнтів
# Тактичне взутя
# Війсковий одяг
# Війскове спорядження
Утеплюйся флісом разом з P1G®!
# Армія України
# Сучасні технології
# Війсковий одяг
2024-02-07 15:10:32
Соціальна ініціатива PROF1Group® "Підтримуй наші війська!"
# Акції
# Армія України